خانه / کولر آبی / کولر آبی با سلول خورشیدی

کولر آبی با سلول خورشیدی

تا سال ۲۰۳۰ هر ایرانی مجبور به خرید کولر آبی مجهز به سلول خورشیدی می شود. این کولر خورشیدی چیست، چگونه کار می کند و حدود قیمتی آن چقدر است؟

آزانس بین المللی انرژی در گزارش های اخیر خود اعلام کرده است که تا سال ۲۰۳۰ اغلب کشورهای پیشرفته صنعتی نیاز خود به استفاده از حامل های انرژی را به شدت کاهش خواهند داد. این روند با توجه به گسترش استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر در این کشورها قابل پیش بینی است. آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی حقیقت این ادعا را با موج استفاده از وسایل خورشیدی نظیر انواع کولر خورشیدی، آبگرمکن خورشیدی، پمپ های خورشیدی، وسایل نقلیه خورشیدی و توربین های بادی و آبی اثبات کرده اند.

اما این بین روند مصرفی در کشورهای خاورمیانه به صورت ویژه معکوس است و شاهد رشد میران مصرف انرژی بخصوص در کشور ایران هستیم. رشد تصاعدی استفاده از انرژی الکتریکی در بازه تابستان به علت گرمی هوا و تمایل به انواع کولر آبی و گازی توسط مردم هر ساله نگران کننده تر از سال قبل می شود. بر اساس یک آمار در سال ۱۳۹۵، در هر سال حدود ۳۰۰ ساعت پیک بار بحرانی داریم که رو به افزایش است که هزینه همین مقدار هم حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. ادامه این فرایند قطعا ممکن نخواهد بود. اما راه حل چیست؟

از جمله راحت ترین و ممکن ترین آن می توان به استفاده از سلول های خورشیدی در منازل اشاره کرد. تجهیز و خرید تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مجهز به سلول خورشیدی نظیر کولر آبی خورشیدی یکی از این موارد است.

با توجه به اقلیم گرم و خشک ایران، کولر آبی بهترین گزینه خنک سازی فضاهای مسقف در فصل گرم است. حال با استفاده از کولر آبی خورشیدی می توان کاهش فوق العاده ای در مصرف انرژی در سطح وسیعی از کشور را تجربه کرد. کولر آبی خورشیدی چیزی جز یک کولر آبی معمولی که داراری سلول خورشیدی است و برق مورد نیاز خود را از طریق فرایند الکتروشیمیایی انجام گرفته در همان سلول خورشیدی تامین می کند، نیست.

شاید در نگاه اول قیمت خرید کولر خورشیدی دو یا شاید سه برابر یک کولر آبی ساده باشد اما با توجه به افزایش قیمت آبونمان و هزینه مصرفی شبکه برق شهری، در دراز مدت قطعا این هزینه قابل جبران و حتی سودآوری برای سبد هزینه های خانوار خواهد داشت. توصیه می شود برای رواج استفاده از کولر آبی خورشیدی در جامعه و ایجاد رغبت در خرید و فروش اسباب و ابزار مبتنی بر انرژی خورشیدی، این روند از ادارات و اماکن عمومی و دولتی آغاز شود با مردم با مزیت های ویژه این منبع پاک آشنا شوند.

هم اکنون مراکز تولیدی و شرکت های پخش و فروش بسیاری در کشور با تولید ملی آماده همکاری و ارائه خدمات مشاوره ای فنی و فروش لوازم خورشیدی به عموم مردم و دستگاه های اجرایی هستند.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …