خانه / کولر آبی / کارخانه کولر آبی خورشیدی سلولزی یزد

کارخانه کولر آبی خورشیدی سلولزی یزد

انرژی خورشیدی به چه شکل هایی در دسترس و قابل استفاده است؟ با سیستم های خورشیدی که در کارخانه های ساخت کولر آبی مورد استفاده قرار می گیرند، آشنایی دارید؟ آیا می دانید تولید کولر آبی سلولزی مجهز به فناوری خورشیدی در شهری مثل یزد چه قدرت رقابتی در تهویه مطبوع دارد؟

شهرهایی خشک و رم نظیر یزد در ایران کم نیستند. مناطقی با فصل گرم بلند و تابش های خورشیدی غنی که مردمان آن از دیرباز برای مقابله با این گرما دست به استفاده از روش سرمایش تبخیری با ساخت بادگیرها کرده اند. در این فرایند تنها با هدایت باد به سمت حوضچه های آب و کاهش دمای هوا، خنک سازی صورت می گرفته است. در واقع در منطقه ای که بزرگ ترین منبع انرژِی خورشیدی است به انرژی باد پناه آورده شده است.

بعد از آن و با پیشرفت صنعت، کولر آبی که نمونه کارخانه ای و کوچک بادگیر بود به بازار آمد و مورد استقبال قرار گرفت و هنوز هم با نسل های جدید خود مثل کولر آیی سلولزی و تراکمی مورد توجه خریداران است. با گذشت زمان و تحول فناوری کولر گازی و هم خانواده های آن یعنی فن کویل و چلرو هواساز وارد صنعت تهویه و تبرید شدند و تمال به بهره مندی از آن ها رشد کرد اما با پیدایش موج بحران انرژی و افزایش چشم گیر قیمت حامل هایی نظیر برق، این روند آنچنان که باید ادامه پیدا نکرد و به صورت محدود و تجلمی باقی ماند ولی صورت عمومی تر و ارزان تر آن کولر آبی در شهر یزد باقی ماند.

نتیجه این امر ایجاد کارخانه های تولید کولر آبی در یزد و اطراف آن بود. کارخانه هایی که به تولید انواع کولر آبی در مدل های مختلف ثابت، متحرک و پرتابل اقدام کردند و در مدل های جدید کولر آبی با استفاده از تکنولوژی های جدیدتر نظیر پد سلولزی توانستند مصرف آب کولر آبی را نیز کاهش دهند.

به واقع با تمامی این تغییرات هنوز انرژی خورشیدی مورد توجه قرار نگرفته است. کولر آبی خورشیدی راهکاری برای استفاده از این منبع بزرگ و نامحدود در راستای خنک سازی در شهری مثل یزد است. تمامی کارخانه های تولید کولر آبی واقع در یزد می توانند کولر های خود را با سیستم های خورشیدی مجهز کرده و به فروش برسانند که مصرف برق شبکه صفر دارند و می توانند برق مورد نیاز خود را به راحتی از تابش خورشیدی فراهم کنند.

 

انواع انرژی خورشیدی

در کولر آبی خورشیدی از مدل انرژی خورشیدی فتوولتائیک متمرکز شده استفاده می شود که آن را همواره در قالب پنل ها و صفحات خورشیدی شاهد بوده ایم. اما بهتر است بدانید که انرژی خورشیدی در ۴ شکل منفعل، متمرکز، بالاکش و فتوولتائیک متمرکز شده، مورد استفاده قرار می گیرد.

انرژی خورشیدی منفعل یعنی استفاده از گرما و نور طبیعی خورشید نظیر آنچه در گلخانه استفاده می شود؛ متمرکز در گذشته مورد توجه بوده ولی امروزه بیشتر در صنایع خاص و بزرگ مورد توجه است، با این حال در آبگرمکن های خورشیدی و برخی کولر گازی های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد؛ روش بالاکش تنها نمود صنعتی دارد و در صنایع خانگی مرود بهره برداری قرار نگرفته است. آخرین مدل دسترسی به انرژی خورشیدی نیز همان چیزی است که برای تولید برق در کولر آبی خورشیدی به کار گرفته می شود.

مسلما بهره گیری توامان سیستم خورشیدی و فناوری سلولزی در تولدات کارخانه های کولر آبی یزد می تواند محصولی را به دست دهد که نیاز به هرگونه سیستم سرمایش دیگر را مرتفع سازد. در حال حاضر برخی کارخانه های کوچک داخلی اقدام به تولید مدل هایی محدود از کولر آبی خورشیدی با بهره مندی از پد سلولزی کرده اند که گام مهمی در راستای حرکت صنعت کولر سازی به سمت کولر سازی خورشیدی خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …