خانه / کولر آبی / کارخانه ساخت کولر آبی خورشیدی تبریز

کارخانه ساخت کولر آبی خورشیدی تبریز

کولر خورشیدی چیست؟ تفاوت اصلی آن با کولر آبی در کجاست؟ اولین کارخانه های تولید کولر آبی در تبریز آیا توان ساخت مدل خورشیدی آن را دارند؟

کولر خورشیدی در واقع همان کولر عادی است که در ساخت آن از سیستم تبدیل انرژی خورشیدی به برق استفاده شده است. برای این منظور کارخانه سازنده کولر، تجهیزاتی جانبی نظیر پنل خورشیدی، دستگاه مبدل یا دینام و ذخیره ساز را به فرایند ساخت کولر اضافه می کند. این کولر می تواند در مدل های مختلفی از جمله کولر آبی خورشیدی ساخت و تولید شود.

پس فرایند کلی کار کولر آبی خورشیدی، همان کولر آبی ساده و بر اساس سرمایش تبخیری است. تنها در میزان مصرف انرژی تفاوت اساسی وجود دارد و آن هم تبدیل انرژی خورشیدی به برق به جای استفاده از شبکه توزیع برق شهری است. همین ویژگی سبب صرفه جویی در الگوی مصرف انرژی رو به بحران دنیا و البته هزینه های مربوط به برق مصرفی در اقتصاد رو افول خانوارها در جهان فعلی است.

در حقیقت ساخت و استفاده کولر آبی خورشیدی، تامین آسایش حرارتی منازل با کمترین قیمت و رفع یکی از نیازهای انسانی است.

شاید به نظر بیاید ساخت کولر آبی خورشیدی فناوری بسیار جدید و نوپای است که حتی کارخانه های بزرگ تولید کولر آبی که در تبریز هم داریم قادر به دستیابی به دانش و ساخت کولر خورشیدی نیستند. اما بهتر است بدانیم که فناوری تبدیل انرژی خورشیدی از نظر ماهوی به حدود ۳٫۵ میلیارد سال قبل و تبدیل انرژی خورشیدی به اکسیژن توسط موجودات تک سلولی نظیر آمیب ها و ساینوباکتری ها بر می گردد. از دیدگاه تکنولوژی نیز اولین بار در سال ۱۹۷۰ در ایالات متحده با دستور رئیس جمهور جیمی کارتر تعدادی پنل خورشیدی بر روی کاخ سفید برا تبدیل انرژی خورشیدی به برق نصب شد. پس با علم جدیدی روبرو نیستیم و فقط تاخیر در استفاده از دانش خورشیدی سبب این تفکر شده است که در ساخت و قیمت گذاری انواع کولر آبی خورشیدی نیز تا حدی اثرگذار بوده است.

هم اکنون تمامی کارخانه های تولید کولر آبی در تبریز و سایر شهرهای ایران می توانند با همکاری و ارتباط با شرکت های تخصصی تهویه مطبوع و انرژی های پاک، جهت ایجاد خط تولید ساخت کولر آبی خورشیدی با قیمت ارزان و مقرون به صرفه اقدام کنند. تعامل این دو گروه که تعامل تئوری و عمل یا دانش و صنعت می باشد، می تواند گام مهمی در اصلاح الگوی مصرف انرژی و کاهش هزینه های مربوطه و بهبود بحران انرژی در مملکت ما باشد.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …