خانه / کولر آبی / هزینه خرید کولر آبی خورشیدی در بازار

هزینه خرید کولر آبی خورشیدی در بازار

هزینه خرید کولر آبی خورشیدی نیز افزایش پیدا کرد. با رشد قیمت دلار، قیمت خرید یک کولر خورشیدی ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان بیشتر شد. آیا باز هم بکارگیری این محصول مقرون به صرفه است؟

همه افراد انرژی خورشیدی و استفاده از آن در لوازم خانگی را به عنوان راهکاری برای کاهش هزینه های مربوط به مصرف انرژی می شناسیم. شبکه کردن مستقل برق خانه ها با نصب و راه اندازی سیستم خورشیدی امری بود که بسیار قدیم تر به عنوان راه حل استفاده از تابش خورشیدی و تولید برق از آن، در حجم کوچک مورد بهره برداری قرار گرفت. هزینه سنگین خرید و راه اندازی این قبیل سیستم ها و فضای مورد نیاز برای آن ها سبب شد که کمتر مورد اقبال در زندگی شهری قرار بگیرد.

در ادامه خورشیدی کردن بهره برداری از انرژی، شاهد تولید و خرید و فروش لوازم خانگی مبتنی بر انرژی خورشیدی در بازار بودیم. ابتدا آبگرمکن های خورشیدی که با سیستم خاص خود، از تابش خورشیدی برای گرم کردن آب استفاده می کردند و سپس سایر لوازم از جمله کولر خورشیدی که از پنل های خورشیدی برای تولید برق مورد نیاز خود بهره می گرفتند.
با وجود مزیت های ویژه ای که در ابزار خورشیدی از جمله کولر خورشیدی و بالاخص کولر آبی خورشیدی وجود داشت اما به سبب هزینه خرید بالای آن ها باز هم کمتر مورد توجه قرار گرفته و تقاضای کم موجب عرضه کم در بازار شد. همین امر بر افزایش بیش از حد هزینه خرید کولر خورشیدی مزید بر علت بود. گرچه در بازار صادراتی و با توجه به موقعیت انرژی و اقتصادی کشورهای خریدار، شاهد تقاضای مناسبی هستیم.

حال با افزایش جهشی نرخ دلار و سقوط آزاد پول کشور و همچنین با توجه به وابستگی شدید محصولات خورشیدی از جمله کولر خورشیدی به واردات قطعات خورشیدی شاهد رشد فزایند کولر خورشیدی هستیم. با مقایسه قیمتی کولر برقی با کولر خورشیدی به این نتیجه می توان رسید که خرید کولر گازی خورشیدی که عملا با توجه به عملکرد ۵۰ درصدی تولید برق خورشیدی آن مقرون به صرفه نخواهد بود. اما در خصوص کولر آبی خورشیدی چطور؟

 

خرید کولر آبی خورشیدی

در حالیکه در زمان نگارش این متن، برای خرید کولر آبی برقی معمولی از بازار بایستی در طیف قیمتی ۸۰۰ الی ۴٫۶۰۰ هزار تومان هزینه کرد؛ کولر آبی خورشیدی رقم ۳ الی ۲۰ میلیون تومان را به خود اختصاص داده است. در نگاه اول قطعا یک نه بزرگ در ذهن شکل میگیرد. اما اگر نگاه بلند مدت به بازار و سیاست های تعیین نرخ هزینه انرژی مصرفی در سال های اخیر و پیشرو داشته باشیم، متوجه می شویم که اینطور نیست.
هزینه ای که هر چند سنگین برای خرید یک کولر آبی خورشیدی می کنیم، راه پیشگیری برای هزینه های بزرگ قبوض برق در آینده خواهد بود. هنگامی که اغلب بازار اسیر تبلیغات و خرید تجهیزات برقی سرمایشی گران قیمت هستند، می توان با مبلغ مشابه، سرمایه گذاری برای آینده داشت که هزینه خرید را جبران کرده و سرمایش تظمین شده ای را فراهم می آورد.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …