خانه / کولر آبی / نگهداری کولر آبی پوشالی خورشیدی

نگهداری کولر آبی پوشالی خورشیدی

از چه نوع پوشالی در کولر آبی استفاده می شود؟ نگهداری هر یک به چه صورتی است؟ در مدل های خاص مثل کولر آبی خورشیدی این روند چگونه صورت می گیرد؟

کولر آبی بر اساس فرایند سرمایش تبخیری فعالیت می کند. برای این منظور بایستی یک رابط تبخیری میان هوای بیرون و درون وجود داشته باشد. به زبان ساده به این رابط، پوشال کولر آبی گفته می شود. پوشالی که در کولر قرار دارد، قسمتی است که در دریچه ها قرار داشته و آب بر روی آن پمپ می شود. گذر هوای گرم از داخل پوشالی خیس با فرایند تبخیر همراه بوده و گرمای هوا به آب داخل پوشال منتقل شده و هوای خنک وارد کولر می شود.
نگهداری از پوشال کولر ضامن حفظ کیفیت هوای خروجی از دهانه کولر است. اگر به دنبال هوایی عاری از بوی زائد، گرد و غبار و خنکای مطلوب هستید، حتما به سرویس و نگهداری پوشالی که در کولر آبی دارید، توجه کنید.

پوشال ها اغلب از ۳ مدل سوزنی، سلولزی و پلیمری تولید می شوند. پوشالی که به صورت عمده در بازار شاهد آن هستیم، سوزنی است و از رشته های کوتاه و بلند چوبی که با دستگاه بافته شده اند، تشکیل می شود. قیمت ارزان چنین پوشالی از جمله مزیت های آن است اما طول عمر کوتاه و قدرت پایین در خنک سازی و نگهداری گرد و غبار از جمله ضعف های آن محسوب می شود.
قیمت پوشالی با این کیفیت در طیف ۴۰۰۰ تا ۵۰ هزار تومان تعریف می شود. البته نگهداری، تعمیر و تعویض پوشالی سوزنی بسیار راحت و سهل است. پس اگر از کولر آبی با پوشالی ساده استفاده می کنید، در تعویض سالانه این قسمت سخاوتمند باشید.

علاوه بر موارد اشاره شده در بالا، میزان مصرف کولر آبی های پوشالی قدیمی باعث می شد که مصرف کننده از کیفیت پوشالی این چنین رضایت کافی را نداشته باشد. بهتر است بدانید که کولر آبی با پوشالی از نوع سوزنی در روز حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیتر آب مصرف می کند. لذا تولیدکنندگان بر آن شدند تا در راستای کاهش مصرف انرژی کولر آبی که در خصوص برق با بهینه سازی الکتروموتور و پمپ آب صورت گرفته بود و با خورشیدی کردن کولر آبی و تولید کولر آبی خورشیدی به اوج رسید، مصرف آب را هم بهبود ببخشند.
اینگونه بود که پوشالی جدید با نام سلولزی پا به بازار کولر آبی گذاشت. پوشالی سلولزی دارای طول عمر بالاتر حدود ۳ الی ۴ سال بوده و مصرف آب را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد. ضمن اینکه خنک سازی بهتری ایجاد می کند. نگهداری پوشالی با این شرایط راحت از قبل می نماید.

 

چه پوشالی در کولر خورشیدی است؟

نکته جالب در خصوص امکان استفاده از هر نوع پوشالی در مدل های مختلف کولر آبی است. حتی اگر جدیدترین کولر آبی موجود که کولر آبی خورشیدی است را هم مد نظر قرار دهیم، از پوشالی سوزنی گرفته تا پوشالی تراکمی در این کولر استفاده می شود.
خوشبختانه امروزه ایران از جمله تولیدکنندگان انواع کولر آبی پوشالی و پوشال مختلف این کولر آبی ها محسوب می شود. می توان جهت خرید و سفارش عمده و جزئی انواع پوشال با مراکز تخصصی تولید و صادرات تجهیزات تهویه مطبوع در ارتباط بود.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …