خانه / کولر آبی / قیمت کولر آبی خورشیدی پوشالی مشهد

قیمت کولر آبی خورشیدی پوشالی مشهد

آیا می دانید سهم برق مصرفی کولر آبی چه میزان است؟ این انرژی در سطح جهان از چه طرقی تولید می شود و جایگاه انرژی خورشیدی در آن کجاست؟ امکان تبدیل کولر آبی های پوشالی مورد استفاده در شهرهای ایران مثل مشهد به نسل جدید خورشیدی جهت کاهش قیمت هزینه های مصرفی وجود دارد؟

شهر مشهد در شمال شرقی ایران واقع شده است و از آب و هوایی گرم و خشک برخوردار است. مشهد به سبب فصل گرمای بلند مدت خود که تقریبا از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان مهر ادامه دارد، یکی از پرفروش ترین بازار ها برای کولر آبی است. گرچه در سال های اخیر خرید کولر گازی بر خلاف قیمت بالاتر آن نسبت به کولر آبی تا حدی رشد پیدا کرده بود اما به سبب ماهیت کاری کولر آبی که هوای سرد و مرطوب تولید می کند و برای آب و هوای خشک مناسب تر است و همچنین افزایش ناگهانی قیمت کولر گازی در قیاس با کولر آبی، شاهد چرخش محسوس خریداران به سمت کولر آبی هستیم.

امروزه کولر های آبی با بهره مندی از تکنولوژی روز در تولید و آپشن ها ارائه شده قدرت رقابت خوبی از نظر طول، مصرف انرژی و قابلیت های کاربردی با کولر گازی دارند. استفاده از بدنه های پلیمری، فیلترهای آب، پدهای سلولزی و تراکمی پلیمری به جای نمونه های پوشالی و ریموت کنترل هوشمند از جمله این مزایا هستند. اما شاید نقطه عطف این پیشرفت های در تولید کولر آبی خورشیدی خلاصه شود که تمامی قابلیت های فوق را بعلاوه مصرف صفر برق شهری داراست. حتی کولر گازی های خورشیدی هم در صورتی که به شبکه برق خورشیدی متصل نباشند، تنها توان تامین ۵۰ درصد برق خود را دارند.

شایان ذکر است که در فصل گرما، استفاده از انواع کولر آبی و گازی به شدت بر قیمت پرداختی جهت قبوض برق تاثیرگذار است. کولر آبی به تنهایی می تواند قیمت قبض برق را ۳ تا ۵ برابر افزایش دهد و نوع گازی این قیمت را تا ۱۰ برابر می افزاید. بنابراین سیستم خورشیدی می تواند راه حل بسیار منطقی جهت کاهش قیمت پرداختی و همچنین حل مشکل بحران انرژِی باشد که متاسفانه راه حل فعلی درمان آن را در افزایش قیمت ها دیده اند.

جالب است بدانید عدم خرید کولر خورشیدی و در مجموع وسایل خورشیدی در ایران که بنظر می رسد بیشتر به علت قیمت بالای آن باشد؛ مورد عجیبی نیست. حتی در کشور پیشرفته ای مثل ایالات متحده که پیشگام در تولید و استفاده از تجهیزات خورشیدی است، به آمار جلابی در تامین و استفاده از برق برخورد می کنیم. طبق ایا آمار بیشترین محمل تولید برق در امریکا:

  • نفت خام در نیروگاه های سوختی ۳۷%
  • گاز طبیعی ۲۴%
  • زغال سنگ ۲۳%
  • نیروی الکتریکی هسته ای ۸%
  • انرژی های تجدیدپذیر شامل خورشیدی تنها ۷%

را به خود اختصاص داده اند. از همین ۷ درصد نیز تنها ۱% به انرژی خورشیدی باز می گردد. عدم توجه به تابش خورشیدی این منبع لایزال الهی، مشکلی جهانی است و جای رقابت در آن در سطح بین المللی وجود دارد. با توجه به شرایط فعلی دنیا و بحران انرژی که با قظع و وصل شدن های حامل های مختلف و افزایش قیمت مصرفی آن ها شاهد آن هستیم، مسلما کشورهایی برنده نهایی خواهند بود که با سرعت بیشتر فرهنگ سازی جهت استفاده از لوازم خورشیدی و همچنین تولید این قبیل تجهیزات را هر چه سریعتر آغاز کنند.

 

کولر آبی خورشیدی

شاید در حال حاضر جایگزینی کولر آبی پوشالی موجود در منازل و محل های کار در شهرهایی مثل مشهد از نظر اقتصادی با توجه به قیمت فعلی کولر آبی خورشیدی مقرون به صرفه نباشد اما می توان با ایجاد شبکه خورشیدی در هر مکانی برق مورد نظر همان تجهیزات قدیمی را فراهم کرد. اما به شدت توصیه می شود، در صورتی که قصد خرید کولر آبی جدیدی دارید، از ابتدا به فکر پیشگیری باشید و با خرید کولر آبی خورشیدی، آینده اقتصادی همراه با آسایش حرارتی مطبوع برای روزهای گرم خود که مطمئنا در آینده نیز گرم تر خواهد شد، ایجاد نمایید.

مطلب پیشنهادی

نمایندگی کولر آبی خورشیدی در تهران

نکاتی که در هنگام خرید کولر آبی در نمایندگی باید به آن توجه کنیم. کولر …