خانه / کولر آبی / سیستم سرمایشی کولر آبی خورشیدی

سیستم سرمایشی کولر آبی خورشیدی

آیا می دانید سیستم های سرمایشی به چند گروه تقسیم می شوند؟ کولر آبی در چه دستهای قرار می گیرد؟ در مدل هایی که به سیستم خورشیدی مجهز هستند چه تفاوتی وجود دارد؟

سرمایش یکی از بخش های تامین آسایش حرارتی در محیط های بسته است که امروزه، افراد بیشتر وقت خود را در چنین فضاهایی سپری می کنند. اساسا سیستم های سرمایشی در ۳ گروه کلی تبخیری، تبریدی و هوایی قرار می گیرند. هر یک به گونه ای مفهوم سرما یا کم کردن گرمای هوا را پیاده سازی می کنند. در سرمایش تبخیری یک واسط تبخیری مثل پوشال وجود دارد که توسط یک سیال تبخیری مثل آب پوشش داده می شود. هوای گرمی که توسط مکنده ای به داخل فضای کولر کشیده می شود از میان منافذ واسط عبور کرده و با انتاقل گرما به آب یا مایع سیال اصطلاحا هوا خنک می شود. سپس با عمل جابجایی، هوای سرد داخل کولر آبی به محل مورد نظر انتقال می یابد.

در سرمایشی تبریدی از یک گاز مبرد برای گرفتن یا جذب گرمای هوا و انتاقل آن به بیرون استفاده می شود مشابه عملی که در یخچال های خانگی شاهد آن هستیم. معمولا در این سیستم شاهد وجود یک کمپرسور، کنداسنور، شیر اهش فشار و دو پنل برای مبادله حرارت با محیط داخل و بیرون هستیم. این بخش ها را در کولر گازی در دو سیستم جدا گانه بارها مشاهده کرده اید.

البته در سیستم های سرمایشی دیگر نظیر فن کوویل، چیلر، برج خنک کن و انواع اسپلیت ها هم شاهد عمل مشابهی در سیستم سرمایشی هستیم.

در سیستم سرمایشی هوایی هم تنها انتقال گرما با استفاده از فن صورت می گیرد که در اتومبیل، پنکه های رومیزی و سقفی و در صنایع پتروشیمی از آن استفاده می شود و کلیت فرایند بر دمیدن هوای سرد یا مکیدن هوای گرم و انتاقل آن به بیرون انجام می شود.

در هر صورت در سیستم های سرمایشی، انرژی که بتواند این فرایند را پشتیبانی کند بسیرا حائز اهمیت و آن برق می باشد. مصرف برق به عوامل زیادی از جمله منظقه جغرافیایی، الگوی استفاده از سیستم سرمایشی و کولر، سازه ای که در آن سیستم سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین عملکرد خود سیستم سرمایشی بستگی دارد. به صورت معمول سیستم سرمایشی تبریدی که در کولر گازی مشاهده می شود بین ۴ الی ۱۰ برابر بیشتر از کولر آبی در شرایط مساوی برق مصرف می کند. کولر آبی نیز در شرایط مشابه نسبت به حالت عدم استفاده از کولر آبی، حدود ۳ الی ۴ برابر بر مصرف برق می افزاید.

تمامی این شواهد گواه بر آن است که سیستم های سرمایشی تهدید برای معضل بحران انرژی محسوب می شوند. اما آبا راهکار این امر با توجه به گرم شدن بیش از پیش هوا، تنها در کاهش استفاده از انواع سیستم سرمایشی نظیر کم کردن دور کولر آبی در فصل گرماست؟

بهترین راه حل استفاده از سیستم خورشیدی جهت تامین برق سیستم های سرمایشی از جمله کولر آبی است. این ایده در حال حاضر به تحقق پیوسته و خود را در قالب محصولی به اسم کولر آبی خورشیدی بروز داده است. تولید ملی که در مقایسه با کولر آبی ساده بسیار کم مصرف است.

اجزای کولر آبی خورشیدی مشابهت زیادی با سایر کولرهای آبی دارد و تنها در بخش الکترونیکی تغییر در موتور و سیستم تبدیل خورشیدی با استفاده از پنل خورشیدی هستیم. بیشترین مدل مورد استفاده در سیستم خورشیدی، پنل های PV است اما به زودی شاهد تولید و استفاده از لایه های خورشیدی به جای پنل ها خواهیم بود که قیمت نصب راه اندازی کولر آبی خورشیدی را تا ۸۰ درصد کاهش خواهد داد.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …