خانه / کولر آبی / ساخت کولر آبی کم‌ مصرف بدون موتور و تسمه

ساخت کولر آبی کم‌ مصرف بدون موتور و تسمه

آیا تا به حال به فکر ساخت یک کولر آبی فوق العاده کم مصرف افتاده اید؟ کولر آبی که بدون نیاز به موتور و تسمه می تواند، در هر کجا برای شما کار کند.

شاید برای شما عجیب باشد که بگوییم می توان با کمتر از ۱۰۰ هزار تومان یک کولر آبی کم مصرف بسازید. کولر آبی که نه نیاز به موتور دارد و نه تسمه. عملکرد کولر آبی معمولی به این صورت است که سرمایش تبخیری با گذر هوای گرم از میان پوشال های خیس و انتقال گرما از هوا به آب و سپس حرکت هوای خنک به داخل فضای کولر انجام می شود. سپس موتوری با چرخش خود و انتقال حرکت موتور از طریق تسمه و بلبرینگ ها و پولی ها به پره های داخل حلزونی، سبب حرکت هوای سرد به داخل دهنه خروجی و اتاق یا فضای مورد نظر می شود. پس تسمه و موتور کار مهمی در انتقال سرمای تولید شده در کولر آبی دارند.

اما اکنون سعی داریم در متن حاضر آموزشی ساده برای ساخت کولر آبی کم مصرف بدهیم که هم ظاهر شیک و مرتبی دارد و هم بدون تسمه و موتور کار می کند.

برای این منظور ابتدا نیاز به یک کلمن آب، یک فن کوچک، لوله پی وی سی و قدری یخ داریم. کلمن وظیفه بدنه کولر آبی، لوله کار تسمه و فن مشابه موتور عمل خواهد کرد. برای فن می توان از فن کیس یا سی پی یو یا حتی پنکه های دستی هم استفاده کرد.

ابتدا دو حفره روی سرپوش کلمن درست می کنیم. سپس فن را به صورت دمنده روی یکی از حرفه ها می چسبانیم. در قسمت دیگر هم زانوی پی وی سی را قرار می دهیم، بدون درزی برای هدر رفت هوای سرد تولید شده در این کولر آبی ساده؛ داخل کلمن یا همان بدنه کولر آبی، مقداری یخ می ریزیم. درب را در محل خود قرار داده و فن را روشن می کنیم. حال از هوای خنک تولید شده لذت می بریم.

این نمونه، طرحی فوق العاده ساده از طرز کار کولر آبی است که می توان با کمترین امکانات ساخت و البته قابل استفاده نیز هست. ساخت این کولر آبی بدون موتور و تسمه را در هوای گرم تابستان به عنوان سرگرمی ساده و کاربردی به همه  پیشنهاد می کنیم. همچنین نمونه های آماده از این کولر آبی بدون تسمه و موتور کم مصرف با ظارهی شیک برای استفاده در مکان های کوچک نظیر کانکس یا اتومبیل های قدیمی فاقد کولر از جمله انواع کامیونت و مینی بوس قابل تهیه و خرید است.

مطلب پیشنهادی

قیمت مرغوب ترین کولر آبی خورشیدی

کولر آبی خورشیدی، مرغوب ترین کولر آبی بازار است. قیمت این کولر باورنکردنی است. قیمت …