خانه / کولر آبی / بهینه سازی مصرف برق در کولرهای آبی خورشیدی

بهینه سازی مصرف برق در کولرهای آبی خورشیدی

آیا با انواع روش های بهینه سازی مصرف برق آشنایی دارید؟ چرا کولرهای آبی خورشیدی یکی از بهترین راهکارها در این زمینه هستند؟

بحران انرژی یکی از غیرقابل انکارترین مسائل قرن ماست. شاید بتوان گفت بعد جنگ، زلزله و حوادث رانندگی، این مشکل در سال های اخیر به شدت محسوس و ترسناک نمود پیدا کرده است. تابستان هایی که با قطع برق های مکرر همراه است. روزهایی که فشار کم آب یا نبود آب در بعضی مناطق، دردسرساز شده است. تمامی این نشانه ها حاکی از نیاز به توجه بیش از پیش به بهینه سازی مصرف انرژی از جمله انرژی برق است.

یکی از پرمصرف ترین ابزارهای برقی در کشور ایران که از انرژی خورشیدی غنی برخوردار اما مورد توجه و استفاده بهینه قرار نمی گیرد؛ انواع کولر است. کولر آبی و گازی که در فصل های گرم سال در خانه، مغازه و ادارات مورد استفاده قرار می گیرد، تاثیر شدیدی بر میزان مصرف برق در کشور دارد. علاوه بر این کولرهای آبی نیز در این میان آب زیادی را مصرف می کنند.

استفاده از پد سلولزی در کولرهای آبی سبب شده است که مصرف آب در کولر آبی بهینه سازی شود اما مشکل برق کما کان پابرجاست. شاید به جرئت بتوان گفت بهترین راهکار، استفاده از انرژی خورشیدی و ساخت و تولید کولرهای آبی مبتنی بر انرژی خورشیدی است. این مدل کولرهای آبی یا تامین برق خود توسط پنل های خورشیدی می توانند سهم به سزایی در کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشند. باید توجه داشت که یک کولر آبی متوسط معمولی می تواند با توان ۵۰۰ واتی خود ظرف مدت دو ماه ۳۰۰ کیلو وات برق مصرف کند. این میزان از استاندارد مصرف عادی یک خانواده که حدود ۲۰۰ کیلو وات برآورد شده است هم بیشتر است به عبارتی یک کولر آبی مصرف برق بیشتری از یک خانواده دارد.

همچنین استفاده از کولر آبی خورشیدی می تواند میزان هزینه برق مصرفی برای هر خانوار را تا ۴٫۵ برابر کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی

بهترین فروشگاه مرکزی کولر آبی خورشیدی

معرفی بهترین فروشگاه مرکزی برای خرید انواع کولر آبی، گازی و خورشیدی در ایران. کولر …